19. NAJ, NAJ, NAJ FESTIVAL: GKL RIJEKA, "AVANTURE MALOGA JUJU"
Krokofobija
Zabavna, dinamična i dobro odigrana predstava balansira između dramskog kazališta i onoga što znalci vole zvati lutkarskim mišljenjem
Objavljeno: 16.6.2019. 7:39:25
Izvor: kritikaz.com
Autor: Olga Vujović
"Avanture maloga Juju" / gkl-rijeka.hr

Prvog dana 19. Naj, naj, naj festivala (24. – 28.4.2019.), međunarodnog festivala kazališta za djecu koji se već godinama održava u Zagrebu za vrijeme proljetnih školskih praznika, na pozornici Kazališta „Žar ptica“ gostovalo je  Gradsko kazalište lutaka iz Rijeke s predstavom „Avanture maloga Juju“ (22.9.2018.) nastale prema stihovima i skladbi istoimene pjesme Žarka Roje i Petra Bergama u režiji Renate Carole Gatica.

Pjesmica u originalu prati dolazak tate, mame i maloga Juju na obalu rijeke Nil iz koje iskoči krokodil i otme mališana. Da bi ga vratio, od roditelja zahtijeva pečenoga vola, pa kada ga oni donesu, on vraća Juju roditeljima. Kako se sve na koncu dobro završi, suprotnost između, u suštini, opakog sadržaja i vesele melodije nikada nije baš strašila djecu...

Prema riječima redateljice (kazališni program), upravo ta suprotnost (koje niti sama u početku nije bila svjesna) bila je  poticaj za predstavu o propitivanju strahova i njihovih nadvladavanja. Ivana Đula (skladateljica) i Milica Sinkauz proširile su pjesmicu u pravu priču (već se s tri godine možete uspješno bojati krokodila) u kojoj se mali Juju (Tilen Kožamelj u alternaciji s Marijom Jakšićem) razgovara sa svim životinjama, domaćim i divljim, osim s krokodilom. Njega se jako, jako boji sve do jednoga dana…

Alena Pavlović osmislila je seriju drvenih glazbala (lupkala) na kojima se odlično snalaze, uz Kožamelja, Damir Orlić (krokodil), Andrea Špindel (mama), David Petrović (tata) i Zlatko Vicić (pripovjedač). Osim samih glazbala, na sceni su drveća (majmunima silno važna), oslikani jastuci i poneka maska (odlična ispletena glava krokodila), a osim svjetlozelenih naznaka (majice Juju i kože krokodila), sva je odjeća bijela (time sudionici imaju podjednaki status jer osim što jesu pojedini zadani likovi, oni sudjeluju u svim prikazima). 

Iako ima pripovijedanja, suština predstave jest u izvedbi, materijalizirajući zlatno pravilo svih predstava, osobito dječjih: nemoj govoriti, pokaži! A način na koji glumci prikazuju „govor“ različitih životinja kao i njihovih osobina  zaista je vrlo zabavan i zgodan. Osobito govor riba! Jer, majmuna je lako dočarati, ali ribu…

Zabavna, dinamična i dobro odigrana predstava balansira između dramskog kazališta i onoga što znalci vole zvati „lutkarskim  mišljenjem“, ali kada ste zadovoljni s predstavom (vidi odluke žirija na 12. Malom Maruliću), ne opterećujete se previše analizama.