Program 34. Gavellinih večeri (11.-23.10.2019.) obilovao je predstavama nastalim izvan zagrebačkih kazališta pa je završnica (nakon dodjele nagrada) pripala mjuziklu „Addamsovi“ u režiji Aleksandra Popovskog i izvedbi Gradskog kazališta Ljubljana (Mestno gledališče ljubljansko).
Obitelj Addams je čudna obitelj čije bismo ponašanje i izgled mogli okarakterizirati morbidnim: podjednako članovima obitelji smatraju žive i mrtve, odijevaju se isključivo u crno, a za pojam „normalno“ tvrde da je iluzija! Uostalom, najbolje njihov svjetonazor izražava majka obitelji Morticija izjavom: „Što je za pauka normalno, za muhu je katastrofa.“ Zastrašujući sumorni izgledi, sklonost crnom humoru i makabrični karakteri članova obitelji Addams plod su mašte autora crtanih filmova Charlesa Addamsa (1912.-1988.). Godine 2010. na Broadwayu je izveden mjuzikl „The Addams Family“ skladatelja i autora stihova Andrewa Lippa uz suradnju tekstopisaca Marshalla Brickmana i Ricka Elicea, a slovenska praizvedba u prijevodu Andreja Rozmana Roze održana je 4.4.2019.
Na sceni uokvirenoj zastrašujućim detaljima i ispunjenoj dimom (Urša Vidic), odjeveni (Jelena Proković) na očekivani način (Addamsovi u crno, obitelj Krneki u svjetlo) i zamaskirani (Špela Ema Veble) kako bi izazivali jezu (Addamsovi i sluga Krč) ili nudili običan izgled (Krneki), članovi dviju obitelji se susreću kako bi se upoznali jer se Srijeda Addams (Viktorija Bencik Emeršič) i Lukas Krneki (Matic Lukšič) žele vjenčati. I dok „normalni“ Krneki, iako malo zbunjeni, ne uočavaju nikakvu prepreku u budućnosti mladih ljudi, roditelji Addams su itekako zabrinuti (osobito kada njihova kćer odjene žutu haljinu!).
Duhovit tekst, šarmantni glumci koji su ujedno odlični pjevači (Iva Kranjc Bagola i Uroš Smolej kao roditelji Addams te Barbara Ribnikar i Robert Korošec kao roditelji Krneki), zanimljiva vizualnost i neobične poruke (u svijetu čudnih iskrenost je standardna pojava) pretpostavljali bi zanimljivu i dopadljivu predstavu. No, nažalost, scene koje se monotono slažu jedna za drugom predstavu čine rascjepkanom, poništavaju njezinu dinamiku i otklanjaju bilo kakvo scensko uzbuđenje.