ALFRED JARRY I NJEGOV KRALJ UBU
Pi**a mu materina, valjda sam ja kralj!?!
Uoči premijere Jarryjevog "Kralja Ubua" Kazališta Virovitica, u režiji Same M. Streleca, kojom će u petak, 12. siječnja započeti 12. Virkas, donosimo vam esej o autoru i tekstu nakon kojih ništa u kazalištu više nije bilo isto
Objavljeno: 11.2.2016. 1:14:13
Izvor: kritikaz.com
Autor: Stipe Gugić
Kralj Ubu / Alfred Jarry, 'Ubu Roi', naslovnica knjige

"Krucijalna pizdarija. Nadpizdarija. Oberpizdarija. Planetarna pizdarija. Pizdarija pizdarije. Ili jednostavno srarnje" - samo je blagi niz barbarizama, alogizama i vlastitih jezičnih tvorbi izvučen iz vokabulara jednog od najmonstruoznijih likova francuske književnosti, kralja Ubua.

Ekstravagantan i začudan, 'najbizarnija osoba u svijetu bizarnih osoba' ili jednostavno neodoljivi Quasimodo, kako su ga zvali, Alfred Jarry autor je grotesknog lika Oca Ubua nastalog iz proširene i razrađene verzije njegove lutkarske predstave Poljaci. Zbog divljeg humora i monstruozne apsurdnosti činilo se da Kralj Ubu nikad neće biti igran na sceni, međutim to ime odjeknulo je snažno dvadesetih godina prošlog stoljeća, ostavljajući neizbrisiv trag u povijesti europskog lutkarstva i kazališta općenito. Bio je to temelj teatru apsurda, a šaka u oko tadašnjoj avangardi.

Dramska trilogija koju uz Kralja Ubua čine Ubu uznik i Ubu rogonja prerasla je u grotesknu metaforu svake vlasti, posebice diktatorske. Priča o tiranskom kralju lakrdijašu bunt je protiv svih autoriteta (roditelja, države, Crkve... ). Ubu je odvratan i pretio, sklon alkoholu, vulgaran, prkosi svakom razumu, nameće sulude poreze, ubija poljsku kraljevsku obitelj, ali i mnoge druge, samo kako bi se dokopao trona. Sve to ne bi bilo toliko tragično da ga suluda svjetina u tome ne podržava i slijedi, stvarajući sliku glupog naroda koji slijedi gnjusne vladare. Poanta je da postoji nešto mnogo snažnije od seksualnog nagona i straha od smrti što vlada ljudskom podsvješću, a to je želja za moći ili mogućnost neograničenog ravnanja životima drugih.

Autor je ovim djelom ironično žalio za vremenom koje je prolazilo, ali kao da je jednako tako ironično predskazao vrijeme u kojem mi sada jesmo. Možda se tu kriju podsvjesni razlozi i odgovori na pitanje: 'Zašto ne mrzimo gnjusnog Ubua?'. Jer Ubu, to smo mi!


Atelje 212: "Kralj Ubu" (1973.) sa Zoranom Radmilovićem u naslovnoj ulozi

 

Najnovije:
"STVARALAČKE METODOLOGIJE U IZVEDBENIM UMJETNOSTIMA: ISTRAŽIVAČKA PITANJA", ZNANSTVENI SKUP HDKKT-A I HNK-A SPLIT, 26.-28.3.2025.
O načinima izvedbenih stvaranja i sustavima koji se iz njih mogu razviti
Hrvatsko društvo kazališnih kritičara i teatrologa u suradnji s Hrvatskim narodnim kazalištem Split od srijede 26. do petka 28. ožujka 2025. u foajeu kazališta organizira znanstveni skup 'Stvaralačke metodologije u izvedbenim umjetnostima: istraživačka pitanja'
SRETAN VAM SVJETSKI DAN KAZALIŠTA ZA DJECU I MLADE
Neodoljiv most između virtualnog i stvarnog svijeta
Povodom Svjetskog dana kazališta za djecu i mlade, koji se od 2001. godine obilježava 20. ožujka, donosimo vam hrvatsku poruku kazališnog kritičara i teatrologa Igora Tretinjaka i svjetsku poruku predsjednice ASSITEJ International Sue Giles. Sretan vam Svjetski dan kazališta za djecu i mlade!!!
PROMOCIJA KNJIGE „PROSTOR NEDOVOLJNO ISKORIŠTENE SLOBODE“, TEATAR &TD, 18. VELJAČE, 18 SATI
Svi usponi i padovi lutkarstva za odrasle u Hrvatskoj
U utorak 18. veljače u 18 sati u MM centru Teatra &TD održat će se promocija knjige Igora Tretinjaka 'Prostor nedovoljno iskorištene slobode – Sto godina lutkarstva za odrasle u Hrvatskoj', objavljene u sklopu biblioteke Polilog, HDKKT-a
"TRI SESTRE NA INSTAGRAMU" KD TRAGAČI, TEATRA MAŠINA IGRE I GK SISAK
Stiže nam omiljeni Čehov po domaće
U četvrtak 24. listopada u fotografskom studiju Omnibus u Sisku bit će premijerno izvedena predstava 'Tri sestre na Instagramu' nastala u koprodukciji Kazališne družine Tragači, Teatra Mašina igre i Gradskog kazališta Sisak – Doma Kristalna kocka vedrine